Janówko. Przygotowania do zimowych wakacji

– Najbliższe ferie w Janówku zamierzamy spędzić pożytecznie! – deklaruje Małgorzata Smoczyńska, sołtys tej wsi, animatorka działań kulturalnych. Jak to będzie?

W tym roku ferie w na Kujawach i Pomorzu rozpoczną się 13 lutego. Będzie to ostatni segment wakacji zimowych (podział ogólnopolski), być może śnieżny, mroźny, na pewno interesujący, gdy spojrzymy w program. Miejscem, które będzie gromadzić uczniów, jest świetlica wiejska w Janówku.

Chcemy, żeby w internecie znalazły się informacje o naszej wsi, chcemy napisać o jej ciekawych mieszkańcach i miejscach dla nich ważnych. Zamierzamy także włączyć w działanie ludzi, którzy na co dzień znajdują się trochę na uboczu – osoby starsze i mieszkańców nowo osiadłych – mówi Małgorzata Smoczyńska.

W programie wakacyjnych, zimowych spotkań m.in. pogadanki z osobami starszymi o tym, jak kiedyś bawiły się dzieci na wsi, przygotowanie wspólnie księgi dawnych zabaw. Do świetlicy zaproszone będą babcie, by nauczyły dzieci piec pączki, chrusty i faworki, by poopowiadały o starych zwyczajach związanych z wiejskimi zabawami – jak się je organizowało, jak zdobiło się sale. Będą też spotkania z mieszkańcami nowo osiadłymi, którzy mają być może pewien dystans do nowego miejsca zamieszkania.

Nadto, aby dobrze bawić się bawić we własnym gronie urządzony będzie kulig, będzie wycieczce do kina w Brodnicy, artystyczne warsztaty rzeźbiarskie i kuglarskie – próby szczudlarskie, bębniarskie i… tańca z ogniem!!!

Chcemy zapraszać do wspólnego spotkania i wspólnej zabawy innych mieszkańców Janówka w tłusty czwartek, na zabawę karnawałową, na pokaz zdjęć z projektu – wyszperanych w domowych archiwach – przedstawiających dawne Janówko i zrobionych przez uczestników projektu w czasie ferii – dodaje pełna entuzjazmu Małgorzata Smoczyńska.

Wszystkim – organizatorom i uczestnikom zimowych ferii życzymy znakomitej pogody, uśmiechu, wielu ciekawych przeżyć i wypoczynku od zajęć szkolnych. Szczegółowy program zajęć przedstawimy niebawem.
__________________

Dodajmy również, że program wakacji zimowych przygotowują nauczyciele wszystkich szkół gminy Brzozie. Zajęcia odbywać się będą przede wszystkim w świetlicach szkolnych przez pierwszy tydzień wakacji. Oczywiście zajęcia nie będą obowiązkowe – kto chce przyjedzie.
Tekst i fot. (wind)