Jarmark Bożonarodzeniowy 2022

jarmark40 700

Mimo mroźnej pogody i zimowych klimatów, atmosfera na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Brzoziu była gorąca. W niedzielę, 18 grudnia stawił się komplet wystawców, którzy zaoferowali pokaźny wybór świątecznych produktów. Było dużo urokliwego rękodzieła, wyborne przysmaki i bogaty wybór upominków dla każdego. Nic więc dziwnego, że dla mieszkańców gminy, jak i gmin sąsiednich, była to atrakcja i okazja do udanych zakupów.

Choć było zimno, to słońce i koksowniki rodem z PRL-u pomagały przetrwać ujemne wartości na termometrze. Jarmark rozpoczął się o godzinie 10:00 i od tej godziny można było robić zakupy. Na gości czekała również stajenka z żywymi zwierzętami. Wśród nich była mama oślica z młodym, owca z dwoma jagniętami i króliki. O godzinie 12:00 rozpoczęła się część oficjalna.

Część oficjalna

Gości i mieszkańców przywitała wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska, a po krótkim wstępie ksiądz kanonik Wiesław Wyszkowski poświęcił stajenkę. Po nim przemawiali i składali życzenia świąteczne przybyli goście, a wśród nich senator RP Ryszard Bober, przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński i przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz. Byli również radni powiatowi Arkadiusz Orłowski i Małgorzata Smoczyńska oraz sekretarz Miasta i Gminy Górzno Radosław Przybylski. Część oficjalną zakończyło przekazanie przez harcerzy z 126 DH Knieja z Wielkiego Leźna Betlejemskiego Światła Pokoju 2022 (coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.)

Ho ho ho!!!

Ogromną atrakcją jarmarku był przyjazd Mikołaja, który w tym roku oprócz dwóch Elfów zabrał na sanie również panią wójt. A cóż to były za sanie – istny majstersztyk. Wybite czerwonym aksamitem, ze złotymi ozdobami, sunęły w oparach białego dymu, niczym królewski powóz z bajki. Z sań wyłoniła się pani wójt jako srebrna Śnieżynka, Mikołaj i dwa Elfy. Dzieciaczki wraz z rodzicami otoczyły pojazd ciasnym kordonem, a Mikołaj nie szczędził im słodyczy. Było dużo śmiechu i pamiątkowych zdjęć. Po targowisku przechadzał się także Olaf z Krainy Lodu, który rozdawał świąteczne cukierki.

Projekt Pocztówka Świąteczna 2022

Coroczny jarmark jest także okazją do wręczenia nagród w konkursie organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzoziu. “Projekt Pocztówka Świąteczna” odbywa się z powodzeniem od roku 2020 i polega na zaprojektowaniu własnej kartki świątecznej z motywem/akcentem Gminy Brzozie. Nagrodzone projekty zostają wydrukowane jako profesjonalna kartka pocztowa, którą można wysłać do bliskich na całym świecie. W tym roku na konkurs wpłynęły 32 prace i wygrały równorzędnie dwie  z nich. Nagrodzono Oliwię Otkę lat 11 i Błażeja Pikulskiego lat 12. Wyróżnienia przyznano: Zuzannie Burczyńskiej lat 8, Julii Warmińskiej lat 10 i Igorowi Żurawskiemu lat 6. Wszyscy pozostali uczestnicy dostali nagrody za udział w konkursie. Przysłane prace można oglądać na mini wystawie na targowisku gminnym.

Występy, występy

W trakcie Jarmarku Bożonarodzeniowego odbyły się występy uczniów ze szkół podstawowych w Brzoziu, Jajkowie i Wielkim Leźnie. Tradycyjne kolędy wraz z mieszkańcami zaśpiewały panie z zespołu Wszyscy Razem, wspólną kolędę zaśpiewali też zaproszeni goście. Nastrój świąteczny zapewniała w trakcie jarmarku muzyka, a dekoracje i ośnieżone choinki dopełniały całości. Dzieci brały także udział w Wyzwaniu Świętego Mikołaja, były konkursy i nagrody. 

Szkoda, że to ostatnia gminna impreza w tym roku, ale przed nami święta. Życzymy wszystkim Mieszkańcom dużo ciepła, miłości i do zobaczenia na jarmarku w przyszłym roku!