KGW Brzozie wyróżnione w konkursie

konkurs

Koło Gospodyń Wiejskich w Brzoziu wzięło udział w konkursie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w ramach kampanii „Nasz Klimat”na najlepsze ekopraktyki. Na konkurs “W moim domu nic się nie marnuje” zgłoszenia nadesłało 230 kół z całej Polski. Koła biorące udział  w konkursie były wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich lub do rejestru stowarzyszeń. KGW Brzozie zdobyło w konkursie wyróżnienie za ekopraktykę „Ciepło z pestki”. Gratulujemy!

Łącznie oceniono 401 konkursowych propozycji. Konkurs polegał na przygotowaniu pracy konkursowej w formie opisu ekopraktyki (działania, które wywierają pozytywny wpływ na klimat), którą warto wdrożyć w domu w celu m.in. oszczędzania wody, energii elektrycznej, niemarnowania żywności itp. Ekopraktyka powinna być użyteczna oraz łatwa w powszechnym zastosowaniu we własnym domu.

Tytuł laureatów uzyskały 3 najwyżej ocenione prace, a dodatkowo komisja konkursowa przyznała maksymalnie 7 wyróżnień. Zwycięskie zgłoszenia otrzymały atrakcyjne nagrody finansowe:

1. miejsce – 9 500 zł

2. miejsce – 6 500 zł

3. miejsce – 3 000 zł

Największą liczbę punktów uzyskały następujące prace konkursowe i tym samym laureatami konkursu zostały:

  • 1 miejsce – KGW Frydman „Frydmańsko Wyciyracka”: zniszczone koszule i inne materiały członkinie KGW tną na paski i zwijają w kłębki. Wieczorami „heklują” rozmaite, wymyślne wzory wyciyracek. Gotowe chodniki układają przed izbą do wycierania butów. Co ładniejsze, trafiają do pomieszczeń mieszkalnych, tym samym dekorując podłogi.
  • 2 miejsce – KGW Błażejewo „Zero waste”: Panie ograniczają ilość wyrzucanych resztek. W ciekawy sposób przedstawiły sprawdzone sposoby na niemarnowanie żywności i wykorzystywanie resztek z kuchni, m. in. przez: oddawanie nadmiaru żywności do jadłodzielni, przygotowywanie nawozu ze skórek banana, proponowanie posiłków przygotowywanych z resztek.
  • 3 miejsce – KGW Dąbrówka „Miętowe woreczki”: członkinie odzyskują raz już wykorzystane materiały. Do uszytych woreczków wkładają miętowy susz. Często, aby woreczki były jeszcze bardziej skuteczne, dodają do miętowego suszu suszoną lawendę, suszoną ostrą paprykę czy suszone skórki z pomarańczy lub mandarynki. Tak przygotowany produkt zawiązują sznureczkiem i dodają do niego opis na ciemnym papierze z makulatury. Takie woreczki umieszczają nie tylko w szafach z odzieżą, ale również w kuchennych szafkach z artykułami spożywczymi.

Wyróżnienia uzyskały następujące prace konkursowe:

  1. KGW Brzozie „Ciepło z pestki”
  2. KGW Golce „Muzyka z domowego śmietnika, czyli eko instrumenty”
  3. KGW Janowo „Woskowijka, czyli zrób sobie folię spożywczą”
  4. KGW Kuraszewo „Drugie życie tekstyliów”
  5. KGW Brody „Z deszczówką ekologiczniej”
  6. KGW Skubianka „Drzewo za wianek”
  7. KGW Kluczkowo „Ocet i soda dobre na wszystko”

Można śmiało powiedzieć, że nagroda finansowa dla KGW Brzozie była tuż tuż. Gratulujemy rewelacyjnego wyniku!

Nagrodzone prace laureatów oraz wyróżnione zgłoszenia zostaną umieszczone w specjalnie przygotowanym e-booku „Domowy Poradnik Ekonawyków”. Ebook zostanie opublikowany m.in. na stronie kampanii „Nasz Klimat”: www.naszklimat.gov.pl.

KGW Brzozie

cieploplakat01 470