Koncert, kino i wiele atrakcji w Leźnie

lezno39 700

W niedzielę, 18 czerwca na terenie rekreacyjnym w Wielkim Leźnie odbył się Festyn Rodzinny. Stało się już niepisaną tradycją, że coroczne festyny w tym miejscu są połączone z koncertem uczestników warsztatów muzycznych WIOSŁO. To prawdziwy rarytas dla fanów muzyki i jednocześnie wielka przyjemność oglądania i słuchania. Bo w końcu to rzecz ważna, jak radzi sobie na scenie młody narybek wokalistów i instrumentalistów.

Tradycyjnie piłka nożna i szachy

Festyn tradycyjnie rozpoczął się turniejem piłki nożnej dla dzieci. Drużyny walczyły dzielnie o puchary ufundowane przez Wójt Gminy Brzozie Danutę Kędziorską-Cieszyńską. Zwycięzcą okazała się drużyna UKS Brzozie, choć pozostałe drużyny także pokazały wysoki poziom. Następne miejsca zajęła drużyna Wicher Leźno 2, Wicher Leźno 1 i Wicher Leźno dziewczęta. Gra w piłkę nożną jest świetną formą aktywności. Przynosi również inne korzyści – uczy współpracy w grupie oraz obowiązkowości. Nad całością turnieju czuwał Janusz Kozłowski. Wszystkie dzieci otrzymały medale, a drużyny puchary. Na festynie odbył się też Turniej Szachowy o Puchar sołtysów Małego i Wielkiego Leźna. Nad całością czuwała Anna Ottka, a sędziował sędzia Feliks Stachowicz. Impreza miała na celu popularyzowanie gry w szachy wśród uczniów gminy Brzozie oraz podnoszenie posiadanych umiejętności.

Z muzyką za pan brat

Około godziny 16:00 rozpoczął się koncert uczestników Warsztatów Muzycznych WIOSŁO. To podsumowanie warsztatów muzycznych, które odbyły się w dniach 15-18 czerwca w Małym Leźnie pod przewodnictwem Tomasza Karczewskiego. Objęła je swoim patronatem wójt Kędziorska-Cieszyńska. Z przyjemnością oglądało się zdolną młodzież, która być może kiedyś zdobędzie laury na krajowej scenie. Celem warsztatów, które odbyły się po raz czwarty, jest popularyzacja wiedzy i rozwijanie zainteresowań muzycznych, rozbudzenie wrażliwości i potrzeby kontaktu z muzyką.

A gdy ktoś był głodny

Koła Gospodyń Wiejskich z Małego i Wielkiego Leźna przygotowały gorące przekąski, a wśród  nich nagrodzone na konkursach roladki z boczkiem, gołąbki i gorące frytki. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Wielkim Leźnie stworzyła kącik małej gastronomii, a w nim gościły pyszne ciasta, kawa, herbata i napoje. OSP z Wielkiego Leźna grillowało kiełbaski, a KGW Brzozie raczył popcornem i watą cukrową.

Atrakcje dla najmłodszych

Strażacy z PSP w Brodnicy zapewnili dzieciom możliwość zobaczenia, jak wygląda symulacja akcji pożarniczej w zadymionym namiocie. Były aż cztery duże dmuchańce, maluchy więc miały frajdę przez cały czas trwania festynu. Jak się okazało, chyba żadna atrakcja nie jest w stanie przebić tych dmuchanych kolosów. Szkoła Podstawowa w Wielkim Leźnie pod kierownictwem dyrektor Wioletty Tafel przygotowała aukcję przedmiotów użytkowych. Cały dochód z aukcji zostanie przeznaczony na potrzeby Hospicjum i Oddziału Onkologii Dziecięcej w Toruniu. Były też zabawy dla milusińskich, malowanie na folii i rodzinne zawody.

Pod Brzozową Chmurką

Ten dzień był też ważny z innego powodu. Po godzinie 21:30 odbyła się bowiem premiera kina plenerowego. Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu jest Beneficjentem Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W ramach operacji pn. “Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” zakupiono urządzenia multimedialne do animowania działań kulturalnych, a wśród nich  projektor i 100 sztuk leżaków. Operacja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania “Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”. Do tego Gmina Brzozie dokupiła ekran i… kino gotowe. Po raz pierwszy seans odbył się na świeżym powietrzu, w naturze. Oglądano amerykański film “Haker”. I jak czytamy na portalu FILMWEB “Amerykańskie i chińskie służby specjalne sprzymierzają się w walce z niebezpieczną cyber-mafią. Na ich czele staje zwolniony z więzienia za przestępstwa komputerowe legendarny haker – Nicholas Hathaway (w tej roli Chris Hemsworth). Międzynarodowe śledztwo zaprowadzi superhakera aż do Hongkongu i Dżakarty.” Było więc sensacyjnie.

Goście, goście

Licznie przybyli zaproszeni goście, a wśród nich: w imieniu wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anny Gembickiej radny powiatowy Arkadiusz Orłowski, w imieniu poseł Joanny Borowiak radny powiatowy Krzysztof Jasieniecki, wicewojewoda kujawsko-pomorski Józef Ramlau, radna powiatowa Małgorzata Smoczyńska, radni gminni na czele z przewodniczącą Maria Florkiewicz, ks. kanonik Marek Januszewski z Radoszek i ks. kanonik Piotr Nowak z Boleszyna, dyrektorzy szkół podstawowych, sołtysi z terenu gminy i media. 

Każdy znalazł coś dla siebie w tę ciepłą niedzielę. Integracja lokalnej społeczności to rzecz nie do przecenienia, należy to szanować i zawsze popierać. Zapewne więc spotkamy się w przyszłym roku na kolejnym festynie. I na pewno znów będzie rodzinnie.

Organizatorzy i Partnerzy

Organizatorami festynu byli: Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska, sołtysi Wielkiego i Małego Leźna i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu. Partnerami wydarzenia byli: KGW Wielkiego i Małego Leźna, Rada Rodziców przy SP w Wielkim Leźnie i OSP Wielkie Leźno.