Głosujemy w akcji “Aktywne przejścia dla pieszych”

stop wariatom logo

Ruszył ogólnopolski konkurs dla samorządów “Aktywne przejścia dla pieszych”, którego inicjatorem jest Fundacja PZU. Nagrodą w nim jest wyposażenie niebezpiecznych przejść dla pieszych w rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo użytkowników. Konkurs jest częścią kampanii “Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym”.

Celem konkursu jest zaangażowanie samorządów i społeczności lokalnych w działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa pieszych. Zadaniem uczestników jest wytypowanie i zgłoszenie poprzez swoje gminy niebezpiecznych przejść dla pieszych, które należy zmodernizować. Zwycięży dwadzieścia najniebezpieczniejszych miejsc, które wytypują internauci na stronie www.stopwariatom.pl, a także komisja konkursowa.

Zarządcy dróg publicznych, w tym samorządy przystąpiły do konkursu przez wypełnienie formularza. Trzeba było w nim wskazać niebezpieczne przejście i uzasadnić wybór. Każdy uczestnik mógł zgłosić nie więcej niż pięć miejsc. Wybrane przejścia zostaną wyposażone w oświetlenie, które zapala się, gdy pieszy zbliża się do pasów, maty antypoślizgowe oraz system stale święcących “kocich oczek”.

Konkurs rozpoczął się 22 lipca i trwał do końca sierpnia. Drugim jego etapem jest głosowanie, które trwa od 1 do 28 września i podzielone jest na cztery etapy. W każdym tygodniu wyłonionych zostanie 5 zwycięskich lokalizacji. Jedną z nich będzie ta, która otrzyma największą liczbę głosów od internautów. Wyboru czterech pozostałych dokona komisja konkursowa.

W sumie, w ramach kampanii “Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym” zmodernizowanych zostanie 20 przejść dla pieszych. Aby oddać głos, wystarczy wejść na stronę www.stopwariatom.pl i wyszukać miejscowość. Na stronie znajduje się także ranking, w którym na bieżąco aktualizowana jest liczba zebranych głosów.

W powiecie brodnickim biorą udział 4 miejscowości – Bobrowo, Jabłonowo Pomorskie, Świedziebnia, Janowo i Wielkie Leźno. Na dzień dzisiejszy (3 września 2015, godzina 10:08) ranking w głosowaniu wygląda następująco:

  • Jabłonowo Pomorskie – 24 miejsce z liczbą głosów 8203,
  • Bobrowo – 35 miejsce z liczbą głosów 4385,
  • Świedziebnia – 68 miejsce z liczbą głosów 693,
  • Wielkie Leźno – 160 miejsce z liczbą głosów 23,
  • Janowo – 234 miejsce z liczbą głosów 5.

Drodzy czytelnicy – do roboty! – głosujemy na swoją miejscowość, wszak aktywne przejście dla pieszych to dodatkowe bezpieczeństwo dla naszych najbliższych!

Źródło: Marta Nowicka, pzu.pl, www.powiatbrodnicki.pl