Mammobus w powiecie brodnickim

Zbadaj się w miesiącu walki z rakiem piersi! – apelują organizatorzy akcji profilaktycznych badań mammograficznych w powiecie brodnickim. Od 15 do 18 października badania mammograficzne można będzie wykonać w mammobusie. W każdym terminie kobiety mogą wykonać badanie w brodnickim szpitalu.

Badanie mammograficzne (prześwietlenie piersi) to najskuteczniejsza metoda wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Już niebawem takie badanie znów można będzie wykonać w mammobusach FADO Centrum Usług Medycznych, należących do grupy LUX MED, które odwiedzą powiat brodnicki.

Paniom, które ukończyły 50 rok życia (do 69 lat) przysługuje bezpłatne badanie w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi, finansowanego przez NFZ.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich – dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

– Październik to miesiąc walki z rakiem piersi. To dobra okazja do wykonania badania! Zainteresuj się, czy Twoja Żona, Mama i Siostra uczestniczą w profilaktycznych badaniach piersi!- apeluje Agata Jabłonowska z firmy FADO Centrum Usług Medycznych LUX MED , która w październiku organizuje akcję badań mammograficznych w miejscowościach powiatu brodnickiego.

 

Badania w mammobusie można będzie wykonać w miejscowościach:

 

  • Świedziebnia – 15 października przy Urzędzie Gminy, Świedziebnia 92

  • Górzno – 16 października przy Szkole

  • Zbiczno – 17 października przy Gminnym Domu Kultury, Zbiczno 169

  • Jabłonowo Pomorskie – 17 października przy Domu Kultury, ul. Rynek 9

  • Osiek – 17 października przy Urzędzie Gminy, Osiek 85

  • Bobrowo – 18 października przy Gminnym Ośrodku Kultury, Bobrowo 52

 

Organizatorzy akcji proszą o wcześniejszą rejestrację telefoniczną lub poprzez stronę internetową. Call Center czynne jest 7 dni w tygodniu: 58 666 2 444, 801 080 007, www.fado.pl.

Badania mammograficzne wykonuje się także w brodnickim szpitalu . Jeśli tylko panie zauważą u siebie niepojące zmiany (np. guzki) , mogą zgłaszać się do Poradni Chorób Piersi ( tel. 056-66-89-223). Lekarz, w razie potrzeby kieruje na badanie mammograficzne albo USG. Nie ma długiej kolejki w wykonywaniu zleconych badań mammograficznych.

 

(wind)