Meleksem po najpiękniejszej gminie
Meleks – pojazd elektryczny to maszyna napędzana energią elektryczną, która nie emituje spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Zamiast tradycyjnego silnika spalinowego, pojazdy te wykorzystują silniki elektryczne, które są zasilane nie paliwem, lecz energią elektryczną ładującą baterię/akumulator. Meleks, który zakupiła Gmina Brzozie, jeździ już na wycieczki i warto, póki pogoda dopisuje, skorzystać z tej oferty. Wójt Gminy Brzozie zaprasza wszystkich chętnych.
Takie pojazdy świetnie sprawdzają się na otwartym terenie, jak i w ciasnych, wąskich uliczkach. Są dobre dla poszukujących ekologicznych i oszczędnych rozwiązań w obszarze wygodnego transportu osób. Warto podkreślić, że osobowe pojazdy typu meleks doskonale spisują się w roli pojazdów rekreacyjnych.
Wycieczki od września
Pierwsze komercyjne wycieczki meleksem w gminie Brzozie rozpoczęły się 22 września. Pogoda prawie letnia, więc jazda takim pojazdem to sama przyjemność. Na razie uruchomiono jedną trasę, ale następne są już w przygotowaniu. Będzie także w przyszłym roku trasa dla najmłodszych. Było wiele wrażeń, ciekawych opowieści i niezwykłe miejsca, które meleks odwiedził. A gdzie dojechał?
Trasa meleksa
Rozpoczęliśmy naszą podróż od kościółka w Brzoziu. Opowiadaliśmy o jego historii i zabytkach. Później był Mały Głęboczek i jego kapliczki. Odwiedziliśmy kurhan górujący nad tą wsią i słuchaliśmy o jego historii. A później wzdłuż jeziora Forbin prosto na “Szerokie”. Mały skręt w las i oglądaliśmy obelisk Goltza, a także opowiadaliśmy o krwawej historii z nim związanej. Była też wyprawa w głąb lasu, gdzie po zażyciu kąpieli leśnej, zwiedziliśmy fragmenty żelaznego mostu na rzece Brynicy z 1912 roku. I na deser prawdziwy rarytas – Kislagry, czyli zalane pozostałości po kopalniach żwiru na Długim Moście i ruiny klimatycznego punktu załadunkowego z około 1894 roku. A później przez Agroturystykę Sopień prosto do Brzozia. To tylko w wielkim skrócie trasa, którą przebyliśmy, bo było mnóstwo smaczków i ciekawostek. A może chcecie jechać z nami? Zdjęcia z wyprawy zapewne zachęcą, więc warto je obejrzeć. Zapraszamy!
Trasa meleksem trwa około 2 godzin, a sam pojazd zabiera na pokład 12 osób. Jest także przewodnik, który opowiada o ciekawych miejscach w trakcie przejażdżki. Po wycieczce jest możliwość zwiedzenia wystawy w Lokalnej Izbie Pamięci w Brzoziu oraz Muzeum Brodnickiej Grupy Eksploracyjno-Poszukiwawczej w Brzoziu w organizacji. Wszystkich chętnych zapraszamy. Meleks czeka!
Aktualne terminy wycieczek i Regulamin przejazdu dostępne są na stronie Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu tutaj: http://bibliotekabrzozie.pl/p,109,meleksem-po-gminie-brzozie
Pojazd wolnobieżny typu meleks został zakupiony dzięki środkom zewnętrznym pozyskanym przez Gminę Brzozie w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Wkład własny Gminy wynosi tylko 5%.