Międzypowiatowe Warsztaty Kulturowo-Regionalne w Jajkowie

wizyta57 700

W sobotę, 18 marca w świetlicy wiejskiej w Jajkowie odbyły się Międzypowiatowe Warsztaty Kulturowo-Regionalne. Wydarzenie “Od świętokrzyskiego po kujawsko-pomorskie – tradycje i obyczaje” odbyło się pod honorowym patronatem wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anny Gembickiej. Na integracyjnym spotkaniu, którego gospodynią była wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska, spotkały się przedstawicielki KGW z powiatu koneckiego i KGW z gminy Brzozie.

Goście licznie przybyli

Do Jajkowa przybyła wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka oraz wiceprzewodnicząca Rady Kobiet w Rolnictwie Justyna Rupniewska. Gościliśmy delegację Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu koneckiego (województwo świętokrzyskie) wraz ze starostą tego powiatu Grzegorzem Piecem z małżonką. Na spotkanie przybyła także prezes Stowarzyszenia Ziemi Dobrzyńskiej Marzena Łukowska. Nie zabrakło również przewodniczącej Rady Gminy Brzozie Marii Florkiewicz wraz z radnymi Iwoną Wiśniewską i Bartłomiejem Wardowskim. Licznie przybyła także reprezentacja Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brzozie z przewodniczącą Gminnej Rady KGW Małgorzatą Smoczyńską. Uroczystość uświetnił zespół wokalno-kabaretowy “Wszyscy Razem” z Brzozia i młode wokalistki z gminnych szkół.

Było się czym pochwalić

Były liczne przemówienia, a pani wójt zaprezentowała osiągnięcia Gminy Brzozie. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Brzozie przygotowały wiele tradycyjnych potraw, którymi uraczono gości. Wszystkie smakowały wybornie i było się czym pochwalić. Zespół wokalno-kabaretowy “Wszyscy Razem” z Brzozia rozbawił do łez skeczem “Rolnik szuka żony”, a całości dopełniły występy Zosi Moszczyńskiej, Hani Jarzębskiej i Kasi Małkiewicz – uczennic gminnych szkół z terenu gminy. Dziewczynki wcześniej wzięły udział w Ogólnopolskim Festiwalu Wokalnym Piosenki Polskiej “Z piosenką przez dekadę – lata 90”. Hania Jarzębska w kategorii soliści 7-9 lat wyśpiewała w nim II miejsce. Podczas sobotnich uroczystości dziewczynki otrzymały gratulacje oraz upominki, które wręczyły im wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska i przewodnicząca Maria Florkiewicz.

Nie tylko integracja

Warsztaty kulturowo-regionalne miały na celu integrację Kół Gospodyń Wiejskich, ale także poznanie i porównanie tradycji naszych regionów. Województwo świętokrzyskie, z którego przybyły panie, jest bardzo odległe od województwa kujawsko-pomorskiego. Położone w południowo-wschodniej części Polski, słynie z Gór Świętokrzyskich i Łysej Góry, pradawnych legend i dinozaurów. Posiada malownicze miasteczka, wiele zabytków i znane uzdrowiska, a stolicą regionu są Kielce. Lokalne zwyczaje, obrzędy, kultura, rzemiosło, tradycje czy kuchnia, to tylko niektóre z elementów wartych wzajemnego poznania. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Goście z powiatu koneckiego poznali nasze tradycje i obyczaje, ale wkrótce będzie czas na rewizytę. A ta już niedługo…