“Mikołaj Kopernik 1473-1543”
W Klubie Seniora w Brzoziu przygotowywana jest wystawa poświęcona Mikołajowi Kopernikowi. Bieżący rok jest dedykowany astronomowi w związku z 550. rocznicą jego urodzin i 480. rocznicą śmierci. Wystawa nosi tytuł “Mikołaj kopernik 1473-1543”, a jej autorem jest prezes Fundacji Nicolaus Copernicus Robert Szaj. Dzięki wystawie można poznać życiorys wielkiego astronoma, jednak najwięcej miejsca poświęcono w niej badaniom astronomicznym. Kopernik Opracował także dla króla Zygmunta Starego reformę monetarną i taksę chlebową. Przypomniano też historię poszukiwania grobu Kopernika i jego powtórny pochówek we fromborskiej katedrze w 2010 roku.
Przypominamy
24 marca 2022 roku w Toruniu zostały podpisane dwa listy intencyjne dotyczące historycznego turystycznego Szlaku Kopernikowskiego. Taki szlak funkcjonuje w województwie warmińsko-mazurskim. Listy podpisali marszałkowie trzech województw związanych z postacią wielkiego polskiego astronoma – kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Pod drugim listem podpisali się przedstawiciele 26 kujawsko-pomorskich samorządów wszystkich szczebli. Wśród nich znalazła się Wójt Gminy Brzozie Danuta Kędziorska-Cieszyńska oraz przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Kujawsko-Pomorskiego Centrum Dziedzictwa.
Czytamy w dokumencie
“Strony niniejszego listu intencyjnego podejmą wspólne działania służące wzmacnianiu marki i promocji turystycznej drogowego Szlaku Kopernikowskiego poprzez jego organizację i oznakowanie, a także organizację wydarzeń towarzyszących obchodom jubileuszu” – czytamy w dokumencie, który podpisali marszałek Piotr Całbecki, marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.
“Strony wyrażają wolę współpracy i deklarują wzajemną pomoc przy powstaniu Szlaku Kopernikowskiego w województwie kujawsko-pomorskim i uroczyście zapewniają o podjęciu wspólnych działań umożliwiających oznakowanie i promocję szlaku”.
W naszej części szlaku, który na mapie jest wyznaczoną przez miejsca związane z Kopernikiem pętlą we wschodniej części regionu, znajdą się:
- Toruń
- Piwnice,
- Świerczynki,
- Zamek Bierzgłowski
- Bierzgłowo
- Grzywna
- Chełmża
- Nawra
- Grzybno
- Unisław
- Starogród
- Kałdus
- Chełmno
- Grudziądz
- Dusocin
- Kowalewo Pomorskie
- Golub-Dobrzyń
- Brodnica
- Wielki Głęboczek
- Kaszczorek
- Złotoria
- Włocławek
- Wąbrzeźno
W rejonie Dusocina nasza pętla połączy się z odcinkiem pomorskim w kierunku Kwidzyn-Sztum-Malbork-Elbląg, w rejonie Wielkiego Głęboczka z odcinkiem warmińsko-mazurskim w kierunku Kurzętnika.