Nadleśnictwo laureatem HIT-u

Konkurs Gospodarczo-Samorządowy HIT Kujaw i Pomorza od wielu lat promuje najciekawsze dokonania firm i instytucji regionu.

– Na gali HIT 2016 w Gniewie Nadleśniczy Henryk Kapusta odebrał Rubinowy HIT, przyznany dla Nadleśnictwa Brodnica m.in. za realizację projektu dotyczącego odbudowę populacji rodzimych gatunków zwierzyny drobnej -zająca i kuropatwy – mówi Piotr Boiński, Starosta Brodnicki, który w Gniewie z organizatorami konkursu wręczał laureatom nagrody.

W Nadleśnictwie Brodnica w grudniu 2013 roku oddano do użytku woliery adaptacyjne i obiekty służące realizacji programu odbudowy populacji rodzimych gatunków zwierzyny drobnej – zająca i kuropatwy na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny “Mszano”.

Inwestycja została sfinansowana była ze środków Funduszu Leśnego Lasów Państwowych. Podstawowym celem przedsięwzięcia było wzmacnianie istniejącej populacji zająca i kuropatwy poprzez zasiedlanie odpowiednich biotopów, osobnikami pochodzącymi z hodowli, po zaadaptowaniu ich do nowych warunków środowiska z wykorzystaniem zbudowanych kwater.

W sąsiedztwie leśniczówki OHZ, obok kwater adaptacyjnych funkcjonuje powierzchnia edukacyjna pod nazwą „Śladami zająca i kuropatwy”, stworzona z myślą o najmłodszej części społeczeństwa. Postawione na powierzchni tablice edukacyjne .Wyznaczono tam także miejsce na ognisko i zbudowano specjalny podest do obserwacji kuropatw w wolierze. Przygotowane jest także miejsce do zaparkowania samochodu.

(wind)