Niezwykła kolekcja trafiła do muzeum
Brodnickie muzeum wzbogaciło się o niezwykle cenną, z punktu widzenia nauki, kolekcję skamielin. Podarował ją placówce mieszkaniec jednej z wsi, który zbierał kamienie przez wiele lat w pobliskich kopalniach żwiru i piasku.
Zaklęte w kamieniu
Brodnickie muzeum wzbogaciło się o niezwykle cenną, z punktu widzenia nauki, kolekcję skamielin. Podarował ją placówce mieszkaniec jednej z wsi, który zbierał kamienie przez wiele lat w pobliskich kopalniach żwiru i piasku.
Kolekcję skamielin podarował placówce Jan Uniatowski, mieszkaniec Świecia nad Drwęcą (gmina Brzozie). W jaki sposób powstała kolekcja skamieniałości, czyli zachowanych w skałach szczątków organizmów?
– Pan Jan przez wiele lat pracował w okolicznych kopalniach żwiru – relacjonuje Marian Marciniak, szef Muzeum w Brodnicy. – Zbierał znalezione w piasku kamienie o ciekawych barwach, wzorach, przedstawiające różne, interesujące formy. Przyszedł czas, że zaproponował całą zebraną kolekcje naszemu muzeum. To bardzo cenna z naukowego punktu widzenia kolekcja skamieniałych zwierząt i roślin triasu, jury i kredy.
Wśród skamielin znaleźć można kości zwierząt, wielkich ssaków i roślin sprzed wielu milionów lat. W kolekcji można wyróżnić pokaźną grupę belemnitów (z greckiego: pocisk, strzała), wymarłych morskich głowonogów, żyjących w jurze i kredzie, czy też trylobitów (gromada wymarłych morskich stawonogów o owalnym i spłaszczonym ciele).
Wśród kamiennych pamiątek przeszłości wcale niemało dotyczy plejstocenu. W okresie tym klimat często ulegał zmianom, ochłodzeniom towarzyszyło powstawanie lądolodów. W czasie ociepleń topniała pokrywa lodowa i lodowiec się cofał. To często wówczas pozostawały skamieniałe szczątki zwierząt. Wśród kamiennych pozostałości z tego okresu jest prawdopodobnie także ząb mamuta, piękny kawał pnia paproci, fragmenty plejstoceńskich dużych ssaków, jelenia olbrzymiego, nosorożca włochatego czy tez tura.
– Nie wszystkie skamieniałości potrafimy rozpoznać – dodaje dyrektor. – Musimy zwrócić się do Muzeum Ziemi PAN w Warszawie, aby określić, co faktycznie trafiło do naszych zbiorów. Kamienne skarby przeszłości zaprezentujemy wkrótce mieszkańcom na jednej z wystaw.
Tekst i fot. (wind) – Skamieliny prezentuje dyrektor Muzeum w Brodnicy Marian Marciniak.