Nowotwór jelita grubego. Zróbmy z nim porządek

Trwa finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego wojewódzki program profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego, z bezpłatnymi badaniami kolonoskopowymi, którymi objętych będzie blisko 25 tysięcy osób.

Badania realizuje 14 wybranych w konkursie o dofinansowanie placówek medycznych w całym regionie, dwie placówki w Brodnicy.  Z  tej propozycji skorzystało już 1 800 osób – ponad 800 już się przebadało, pozostali oczekują na swoją kolej. O tym, gdzie można się przebadać, informacje znajdziemy w marszałkowskiej infolinii pod numerem telefonu 56 652 18 73.

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Należy do tak zwanych chorób cywilizacyjnych – sprzyjają mu siedzący tryb życia, wysoko przetworzona żywność, używki. Rozwija się przez kilkanaście lat, długo nie dając uchwytnych objawów. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem, dlatego osobom po 50. roku życia zaleca się regularne badania profilaktyczne.

– Zróbmy to dla siebie i swoich bliskich. Ten program uratuje życie wielu ludziom – zaprasza marszałek Piotr Całbecki.     

Z bezpłatnych przesiewowych badań kolonoskopowych mogą skorzystać osoby z grup podwyższonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego – w wieku 50-65 lat, a także młodsze, w których rodzinach stwierdzono wcześniej tego rodzaju schorzenia. Stosownie do wskazań medycznych, niektóre z tych badań zostaną przeprowadzone w znieczuleniu ogólnym. W razie potrzeby podczas kolonoskopii zostanie wykonana niewielka interwencja chirurgiczna (polipektomia – usuwanie niedużych niezłośliwych zmian) lub pobrane zostaną wycinki tkanek do badania histopatologicznego.

Nie ma rejonizacji, więc każdy z mieszkańców regionu może wybrać dla siebie dowolną placówkę z listy, którą zamieszczamy poniżej. Czas oczekiwania na badanie wynosi obecnie od jednego do kilku tygodni.

W Brodnicy mamy dwie placówki, gdzie takie badania są prowadzone – Novamed  Sp.z o.o., ul. Wyspiańskiego 2A , termin naboru do 31.12.2020 r., nabór prowadzony jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 18.00, tel. 56/697 60 50, 56/697 76 76, Zespół Opieki Zdrowotnej, ul. Wiejska 9, termin naboru także do 31.12.2020 r. od poniedziałku do piątu w godzinach 7.00 – 15.00, tel. 56/66 89 239.

(wind)