Otwarcie placu zabaw w Janówku

plac

W piątek, 30 czerwca w Janówku przy świetlicy wiejskiej uroczyście oddano do użytku strażacki plac zabaw dla dzieci wraz z parkingiem. Były balony z wozami strażackimi, kolorowe girlandy i niecodzienne przecięcie wstęgi. Okoliczni mieszkańcy stawili się tłumnie, żeby uczestniczyć w tej ważnej dla lokalnej społeczności chwili.  Integrowano się aż do zmroku, a na koniec kino plenerowe “Pod Brzozową Chmurką” zaprezentowało “Księgę dżungli” i choć padało nikt nie poszedł do domu.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelina Motylińska, która powitała gości i mieszkańców, po czym głos zabrała wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska.

 – Cieszę się, że plac zabaw w Janówku już powstał i dzieci będą mogły z niego korzystać. To jeden z trzech placów zabaw, które wybudowaliśmy w gminie. W Wielkim Głęboczku powstaje kosmiczny plac zabaw, a w Brzoziu piracki. Ten w Janówku jest w strażackim klimacie i pozyskaliśmy na niego środki w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Powstał jeszcze utwardzony parking. Wkład Gminy to tylko 2% inwestycji – powiedziała wójt.

Przemawiali także sołtys Janówka Małgorzata Smoczyńska, w imieniu wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anny Gembickiej radny powiatowy Arkadiusz Orłowski i przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz. Trzy urocze mieszkanki Janówka zaprezentowały przebój rodem z Eurowizji, a ksiądz kanonik Wiesław Wyszkowski poświęcił nowe miejsce zabaw.

Dzieci z okolicy z pewnością będą korzystały z nowego placu zabaw, którego w Janówku brakowało. Nic więc dziwnego, że to właśnie one – najmłodsza społeczność gminy Brzozie, dokonały otwarcia i przecięcia wstęgi. Gdy już się to stało, dzieci zaczęły testować urządzenia i nieźle im to wychodziło. Tymczasem pod namiotem czekały przysmaki przygotowane przez KGW Janówko i Gminną Bibliotekę Publiczną w Brzoziu.  I to właśnie w tym miejscu integrowano się do zmroku. Przysmaki nie tylko dla dzieci przygotowało też KGW Brzozie.

A później przyszła ulewa, która jednak w niczym nie przeszkodziła. Pomimo deszczu kino plenerowe może też być atrakcją, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. Około północy zakończono uroczystość i najważniejsi w tym dniu nieletni uczestnicy poszli do domów lub zostali wyniesieni przez tatusiów. Jak się okazało, kino plenerowe może być też niezłą kołysanką.

Organizatorami uroczystości była Wójt Gminy Brzozie i Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu. Partnerami byli: Sołectwo Janówko, sołtys Janówka, radny Bernard Bieżuński, KGW Janówko i OSP Janówko.

Strażacki plac zabaw wraz z parkingiem powstał dzięki środkom pozyskanym w ramach Funduszu Inwestycji Strategicznych Polski Ład, edycja: PGR. Kwota 224 645,29 zł. Wkład własny Gminy Brzozie wynosi 2%.