Pomożemy ptakom przetrwać zimę

2017 - szkoła wielkie leźno - uczniowie trzymający karmnik

Trudno wyobrazić sobie świat bez ptaków. To one urzekają nas swym śpiewem, pomagają człowiekowi niszczyć szkodniki pól i lasów. Wiemy, że śnieżna zima może zachwycać widokami, ale dla ptaków to bardzo trudny czas. Dla większości z nich to walka o przetrwanie. Dlatego powinniśmy je dokarmiać.

Klasa pierwsza otrzymała w prezencie od Wójta Gminy Brzozie karmnik i dzięki temu została zmobilizowana do dokarmiania ptaków. Pozwoli to dzieciom poznać ich zwyczaje, zachęci je do obserwacji. Dokarmianie ptaków uwrażliwi dzieci na piękno przyrody, pobudzi zainteresowanie ptakami. Poprzez kontakt z otoczeniem przyrodniczym można kształtować ważne w życiu cechy charakteru – cierpliwość, wytrwałość, poczucie odpowiedzialności i spostrzegawczość. Dziecko najlepiej poznaje przyrodę poprzez działanie, odkrywając jej tajemnice gromadzi nowe doświadczenia i angażuje się emocjonalnie.

Dzięki naszemu dokarmianiu ptaki mają szansę przetrwać najgroźniejszą zimę, a wiosną w podziękowaniu pięknie nam zaśpiewają.

Autor Grażyna Beszczyńska

2017 - szkoła wielkie leźno - uczniowie trzymający karmnik