Projekt “Mistrzynie w szkołach” zawita na Kujawy i Pomorze

Otylia Jędrzejczak

Piotr Całbecki
Piotr Całbecki

To będzie wielkie wydarzenie dla uczennic z Kujawsko-pomorskiego. 15 maja w hali sportowej Szkoły Podstawowej w Grębocinie (gmina Lubicz) odbędzie się specjalna lekcja wychowania fizycznego z udziałem mistrzyń sportu. Fundacja Otylii Jędrzejczak oraz Samorząd Województwa realizują wspólnie program „Mistrzynie w szkołach”.

– Celem akcji jest mobilizacja dziewcząt w wieku szkolnym do zwiększenia aktywności ruchowej, ale także pokazanie, że przez sport mogą realizować swoje marzenia, także te pozasportowe. Cechy, które wypracowuje się w sporcie mają pomóc im realizować inne marzenia – mówi Otylia Jędrzejczak.

Była wspaniała pływaczka – mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy i rekordzistka świata – zaprosiła do Grębocina:
Oktawię Nowacką – brązową medalistkę igrzysk w Rio de Janeiro w pięcioboju nowoczesnym,
Luizę Złotkowską  – srebrną i brązową medalistkę igrzysk w Soczi i Vancouver w łyżwiarstwie szybkim,
– Igę Baumgart – brązową medalistkę Mistrzostw Świata w lekkiej atletyce oraz halową mistrzynię Europy i halową mistrzynię świata,
Patrycję Maliszewską – multimedalistkę Mistrzostw Europy w short tracku
Karolinę Karasiewicz – mistrzynię Polski elity w kolarstwie szosowym.

– W praktyce „Mistrzynie w szkołach” to po prostu specjalna lekcja WF podczas której do uczestniczek trafia jasny przekaz. Dowiedzą się, że sport uczy determinacji, konsekwencji w dążeniu do celu, ale także szacunku do samego siebie i otoczenia – dodaje Jędrzejczak. Bez wątpienia obecność tak wielu wspaniałych gwiazd sportu będzie wielką atrakcją dla uczestniczek z gminy Lubicz i innych gmin województwa kujawsko-pomorskiego.

– Cieszę, że współpracujemy z Otylią w projekcie, który ma zapobiegać wyłączeniu dziewcząt i młodych kobiet z aktywności fizycznej. Chcemy wspólnie pro

Otylia Jędrzejczak
Otylia Jędrzejczak

mować zdrowy styl życia i uświadamiać istotną rolę sportu w rozwoju młodego pokolenia – mówi Piotr Całbecki, Marszałek Województwa.

Zapraszamy grupy zorganizowane dziewcząt z klas VII-VIII, gimnazjum i liceum do udziału w zajęciach „Mistrzynie w Szkołach”. Przyjedźcie do Grębocina poćwiczyć razem z medalistkami światowych imprez. Czekamy na wasze zgłoszenia mailowe na adres: p.majchrzak@kujawsko-pomorskie.pl oraz na www.mistrzyniewszkolach.pl

Impreza w Grębocinie odbędzie się we wtorek, 15 maja, początek o 10.00 w hali sportowej w Zespole Szkół im. Jana Pawła II. Infrastruktura sportowa przy szkole może być wizytówką gminy – hala dysponuje trybunami na pięćset osób, a tuż obok jest kompleks „orlika”. Spotkanie uroczyście otworzą marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki wraz z wójtem gminu Lubicz Tadeuszem Olszewskim i Otylią Jędrzejczak.

Program „Mistrzynie w szkołach” jest współfinansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Partnerami imprezy w Grębocinie są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz gmina Lubicz. W 2018 roku Fundacja Otylii Jędrzejczak w ramach tego programu zorganizuje trzy spotkania uczennic ze wspaniałymi sportsmenkami. Po Grębocinie kolejne odsłony akcji „Mistrzynie w szkołach” odbędą się w Pustkowie-Osiedlu koło Dębicy oraz w Poznaniu.

(wind)