Rekord inwestycyjny w gminie Brzozie!

Rekord inwestycyjny

Tego jeszcze nie było. Blisko 16 mln zł zostanie zainwestowane na terenie gminy Brzozie! 9,6 mln to inwestycje w infrastrukturę gminną. Dodatkowo około 6,4 mln (część inwestycji Powiatu Brodnickiego) na długo wyczekiwaną drogę powiatową Wielki Głęboczek – Brzozie. To o tę drogę wójt Danuta Kędziorska-Cieszyńska walczyła z zapałem od dobrych 3 lat! Teraz powstanie odcinek około 2,8 km na terenie gminy Brzozie. 30 maja 2022 roku premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki drugiego naboru Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Do gminy Brzozie trafi łącznie blisko 16 mln zł!

Przypomnijmy, że w pierwszym naborze Gmina Brzozie otrzymała rekordowe dofinansowanie w kwocie 7,4 mln zł – najwyższe w powiecie brodnickim. W przeliczeniu na mieszkańca było to przeszło 2 tys. złotych. Na terenie gminy, w ramach tego dofinansowania, buduje się jest ekologiczna świetlica w Jajkowie (2,7 mln zł). Powstają też drogi – trwają prace na osiedlu w Wielkim Głęboczku, niebawem rusza budowa drogi Sugajno-Sugajenko i drogi osiedlowej w Brzoziu. Łączny koszt inwestycji to blisko 2,6 mln zł. W ramach dotacji powstanie również stacja uzdatniania wody w Świeciu, za kwotę blisko 3 mln zł.

Decyzją premiera Gmina Brzozie otrzymała kolejne wsparcie finansowe – tym razem jest to kwota 9,6 mln zł.

Co powstanie w ramach tej kwoty

1. Budowa ekologicznej świetlicy wraz z remizą OSP w Brzoziu – dofinansowanie 5,6 mln zł.

 – Obecny budynek nie nadaje się do użytku. Zbudujemy świetlicę wraz z zapleczem kuchenno-socjalnym. Sala będzie przeznaczona do realizowania wydarzeń kulturalno-społecznych oraz integracji mieszkańców. Powstaną publiczne toalety, z których będą mogli korzystać odwiedzający nasz plac zabaw i park wodny. Mam nadzieję, ze niebawem będzie on odnowiony, czekamy na wyniki złożonych projektów. Przewidziałam też część remizy dla OSP Brzozie wraz z niezbędnymi pomieszczeniami. Będzie salka spotkań, toalety, pralnia i siłownia. To będzie nowoczesny, innowacyjny budynek wyposażony w pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Brakowało nam takiego miejsca – wizytówki gminy, dlatego uczyniliśmy ważny krok do stworzenia Brzozowego Zakątka. Teraz czas zakasać dalej rękawy i działać – mówi wójt gminy Brzozie.

2. Budowa i modernizacja dróg na terenie gminy Brzozie – dofinansowanie 2,5 mln zł

3. Budowa infrastruktury drogowej na terenie gminy Brzozie – dofinansowanie 1,5 mln zł

 – Kolejne 4 mln przeznaczymy na inwestycje w gminną infrastrukturę drogową. Mamy sporo do nadrobienia, dlatego cieszą mnie te środki. Powstaną nowe drogi, w tym i te osiedlowe. Myślę, że mieszkańcy będą zadowoleni – mówi wójt gminy Brzozie.

Będzie droga powiatowa!

Dodatkowo Powiat Brodnicki otrzymał dofinansowanie na rozbudowę drogi na odcinku Wielki Głęboczek – Brzozie (około 2,8 km), na kwotę około 6,4 mln. Jest to część z pozyskanych przez Powiat Brodnicki 12,8 mln z przeznaczeniem na dwie drogi na terenie powiatu, a jedna z nich to droga na terenie gminy Brzozie. Była ona przedmiotem sporu między wójt Danutą Kędziorską – Cieszyńską a starostą brodnickim Piotrem Boińskim.

 – Po 30 latach starań w końcu się coś ruszyło. Upór i ciężka praca przynoszą efekty. Obiecałam swoim mieszkańcom, że zrobię wszystko co w mojej mocy, żeby poprawić bezpieczeństwo na tej drodze. Droga była wyboista i kręta, ale w końcu są środki na realizację tej inwestycji. Cieszę się, że udało się przekonać pana starostę do złożenia wniosku o dofinansowanie. Dzięki współpracy z wieloma osobami udało się pozyskać środki. Dziękuję pani minister Gembickiej, że zainteresowała się trudną sytuacją moich mieszkańców i wielokrotnie odwiedzała Brzozie w tej sprawie. Za działania i wsparcie dziękuję radnemu powiatu Arkadiuszowi Orłowskiemu.

Podziękowania należą się w końcu panu staroście, że podjął rękawicę. Cieszę się, że wspólnie będziemy realizować tak ważną dla regionu inwestycję – mówi Danuta Kędziorska – Cieszyńska, wójt gminy Brzozie.

Inwestycje w gminie