Saperzy w Wielkim Leźnie

W grudniu Szkołę Podstawową w Wielkim Leźnie odwiedzili saperzy z 3 BATALIONU DROGOWO-MOSTOWEGO.

Takiej ciszy w trakcie prelekcji już dawno nie było. Była to niewątpliwa zasługa prowadzących, czyli starszego sierżanta Mariusza Przesmyckiego i starszego szeregowego Wojciecha Warnela. Poza tym już sam mundur i postawa gości wzbudzały respekt i podziw, zwłaszcza w oczach chłopców.

Tematem  prelekcji było: Właściwe postępowanie w przypadku zetknięcia z niewybuchami. Żołnierze szczegółowo omówili zasady prawidłowego zachowania w sytuacji natrafienia na pozostałości wojenne w postaci niewybuchów i niewypałów. Zaproszeni goście przygotowali dla uczniów ciekawą prezentację, pokazali dzieciom rozbrojone granaty, pociski, naboje artyleryjskie i karabinowe, itp. Omówili, jak mogą one wyglądać po wieloletnim pobycie w ziemi, oklejone gliną, piaskiem, często zardzewiałe. Żołnierze przestrzegali uczniów przed dotykaniem, podnoszeniem, odkopywaniem, przenoszeniem, wrzucaniem do ogniska lub rowów. Tylko specjaliści – saperzy mogą je przenosić, przewozić i rozbrajać lub detonować, stosując się do ścisłych procedur wojskowych.

Goście zaprezentowali również działanie różnego typu wykrywaczy metalu. Przedstawili także prezentację działań saperskich oraz sprzętu wojskowego.

Dużą atrakcją spotkania była możliwość zobaczenia stroju, oraz możliwość przymierzenia kamizelki saperskiej. Żołnierze cierpliwie pomagali ją założyć kolejnym ochotnikom. Dzieci szybko się przekonały, że sam jej ciężar wymaga dużego wysiłku.

Taką prelekcję i takich gości uczniowie z pewnością długo będą wspominali.