Seminarium kujawsko-pomorskich Lokalnych Grup Działania

W Jajkowie odbyło się dwudniowe forum organizacji pozarządowych, działaczy skupionych w lokalnych grupach działania. Zjechało blisko 120 przedstawicieli z tzw. głębokiego terenu, z głębiami przemyśleniami, a przede wszystkim z pewnym już dorobkiem.

RLKS – skrót rozwinięty w tytule – jest inicjatywa bardzo mocno popieraną przez Unię Europejską. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego, to jedno z zadań, które państwa członkowskie UE stosują w swoich regionach, w społecznościach miejskich i wiejskich. Projekty i zamierzenia, o marzeniach nie wspominając, już dawno wyszły poza znany krąg z zakresu turystyki, cepeliady i raz na ludowo… W tej chwili się liczą inne zagadnienia – innowacyjność, usługi opiekuńcze, wsparcie niepełnosprawnych, ekologia, wioski tematyczne i gospodarstwa opiekuńcze.

Podczas forum zaprezentowano dokonania i trudności, omawiano perspektywy z poziomu województwa, miast i gmin, a także z poziomu Brukseli. Do tematyki forum powrócimy w kolejnych materiałach informacyjno-publicystycznych.

Tekst i fot. (wind)