SP Brzozie. Wycieczka do lasu

27 maja 2015 r. uczniowie klas I a i b oraz drugoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Brzoziu opuścili ławki szkolne i wiedzę zdobywali nie z książek, ale bezpośrednio obserwując  przyrodę w Nadleśnictwie Lidzbark. Gościł nas tam dawny uczeń naszej szkoły, a obecnie – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lidzbark, pan Dariusz Szczawiński. On i jego współpracownicy pokazali dzieciom przepiękne zakątki  Rezerwatu  leśnego Klonowo, który  został utworzony 15.07.1958 r. Aktualnie zajmuje on powierzchnię 32,64 ha. Przedmiotem ochrony jest drzewostan sosnowy o charakterze pomnikowym. Najstarsze sosny, mają tam około 230 lat!

Zobaczyliśmy tam także wiele innych drzew. Spacerowaliśmy m.in. Aleją Zabytkową, która w całości jest pomnikiem przyrody – rawem chronionym, a rosną w niej potężne dęby.

Dzieci z ciekawością odczytywały informacje na tablicach rozmieszczonych wzdłuż ścieżki edukacyjnej, nasłuchiwały odgłosów majowego lasu i… robiły notatki.

Po spacerze przez teleskop (nowy nabytek naszej szkoły, który otrzymaliśmy od Pana Wójta) dzieci obserwowały “czatownię” – iejsce, z którego drapieżne ptaki wypatrują zdobyczy.

Na zakończenie gospodarze przygotowali dla nas ognisko, a samodzielnie upieczona kiełbaska smakowała wyśmienicie.