SP Jajkowo. Narodowe Czytanie

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Wybrano osiem na ósme czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka;
  3. Katarynka – Bolesław Prus;
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz;
  5. Orka– Władysław Stanisław Reymont;
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski;
  7. Sachem– Henryk Sienkiewicz;
  8. Sawa(z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

Uroczystość szkolną zaszczycili goście: Zastępca Wójta Gminy Brzozie Tomasz Mażutis, Prezes Stowarzyszenia Po Drodze Iwona Wiśniewska i emerytowana polonistka Pani Halina Borkowska. Uczniów obowiązywał strój galowy, a nad całością organizacji czuwał nauczyciel biblioteki Wojciech Żurański, który do czytania wybrał „Katarynkę”.

Spotkanie rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Potem było słowo wstępne bibliotekarza Wojciecha Żurańskiego na temat akcji Narodowe czytanie. Z kolei Halina Borkowska przedstawiła postać Bolesława Prusa. Czytanie noweli „Katarynka” rozpoczął Tomasz Mażutis. Kontynuowali zaproszeni goście i organizatorzy czytelniczego spotkania.

Następnie odbyły się rozmowy gości, nauczycieli i uczniów na temat czytania, ulubionych gatunków literackich, audiobooków i zwyczajów czytelniczych. Kilka osób opowiedziało o swoich przygodach z książkami, a na koniec uczennice klasy VII Agata i Marta zaśpiewały nastrojową piosenkę, tematycznie związaną z uroczystością.

Później goście przybijali pamiątkową pieczątkę w zeszyty uczniów i rozdawali przyniesione cukierki.

Narodowe Czytanie w Szkole Podstawowej w Jajkowie to duża uroczystość szkolna, piękna lekcja patriotyzmu i zachęta do czytelnictwa.