Studio nagrań otwarte

studio

Gmina Brzozie ma innowacyjne, multimedialne studio nagrań, które jest ewenementem na skalę powiatu, a nawet województwa. W piątek, 10 listopada uroczyście oddano je do użytku. Otwarcie odbyło się w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, nic więc dziwnego, że uroczystość połączono z obchodami tego święta. Był piękny koncert, przemówienia i poświęcenie inwestycji, wystawa okolicznościowa w Klubie Seniora “Brzozowy Raj”, a także emisja filmu “Niezwyciężeni”.

Ważny dzień dla Polaków

Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i zwycięstwa. To dzień niezwykle ważny dla Polaków, bowiem w tym roku celebrowano 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W gminie Brzozie ten dzień jest zawsze uroczyście obchodzony. W tym roku połączono go z otwarciem i oddaniem do użytku dużej inwestycji. To nowoczesna i w pełni wyposażona sala widowiskowa wraz ze studiem multimedialnym, z którego będą mogli korzystać mieszkańcy gminy. Inwestycja składa się z trzech pomieszczeń.  Pierwsze z nich to sala widowiskowa z profesjonalną, modułową sceną, nowoczesnym oświetleniem i nagłośnieniem, a także z wieloma instrumentami muzycznymi. Sprzęt pozwala na projekcje tradycyjne i hologramowe. Obok sali widowiskowej znajduje się reżyserka czyli control room. Ma ona profesjonalną 48-kanałową cyfrową konsoletę, za pomocą której można nagrywać koncerty, miksować i tworzyć utwory. Trzecie z pomieszczeń to tzw. liveroom, w którym docelowo będą znajdowały się instrumenty muzyczne. Będzie ono przeznaczone do prób zespołów nagrywających utwory. W liveroomie znajduje się kabina wokalna – całkowicie wygłuszone pomieszczenie, wyposażone w tablet z podglądem na reżyserkę, mikrofon i słuchawki.

Zaczęło się o 18:00

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18:00 w budynku po byłym gimnazjum w Brzoziu, w którym znajduje się studio nagrań. Zaproszeni goście i mieszkańcy zajęli salę widowiskową do ostatniego wolnego miejsca. Zespół wokalno-kabaretowy “Wszyscy Razem” odśpiewał pieśń patriotyczną “Ułani”, a po niej głos zabrała dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Brzoziu Ewelina Motylińska. Po wstępie odśpiewano hymn i przywitano gości. Prowadząca przybliżyła też szczegóły projektu, by po nich poprosić o zabranie głosu wójt Danutę Kędziorską-Cieszyńską. Po przemówieniu, zgodnie z tradycją nastąpiło poświęcenie obiektu przez proboszcza parafii pw. Wszystkich Świętych w Brzoziu ks. kanonika Wiesława Wyszkowskiego, któremu towarzyszył proboszcz parafii pw. św. Marcina w Boleszynie ks. kanonik Piotr Nowak. Po tradycyjnym poświęceniu głos zabrali przybyli goście – przewodnicząca Rady Gminy Brzozie Maria Florkiewicz i radna powiatowa Małgorzata Smoczyńska.

Pierwszy koncert na scenie

Po przemówieniach rozpoczął się długo wyczekiwany koncert – pierwszy taki w nowej sali widowiskowej. Na scenie pojawili się Jarosław Żorański i Tomasz Karczewski, którym towarzyszyli uczestnicy warsztatów wokalno-gitarowych WIOSŁO – Agata Bieńkowska i Mikołaj Ponieważ. Koncert wprowadził gości w niepowtarzalny nastrój – melancholijny i nadzwyczaj uroczysty. Na widzów czekał jeszcze animowany film “Niezwyciężeni”, pokazujący walkę Polaków o wolność od pierwszego dnia II wojny światowej aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Narratorem  polskiej wersji filmu był Mirosław Zbrojewicz. Po raz pierwszy film został zaprezentowany podczas konferencji prasowej w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki “Przystanek Historia”. Po filmie zwiedzano studio, oglądano zdjęcia z powstawania inwestycji, a także w sali wystawowej w Klubie Seniora “Brzozowy Raj” dyskutowano podczas wystawy poświęconej polskim Symbolom Narodowym, której materiały udostępnił IPN. Na zakończenie przygotowano poczęstunek, który dekoracjami nawiązywał do narodowościowego święta.

Niepodległościowe świętowanie w gminie Brzozie

Z okazji 11 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Brzoziu przygotowała rodzinną grę terenową “Gra o symbol”, w trakcie której w ciągu 10 dni drużyny zgłoszone do zabawy musiały na terenie całej gminy odnaleźć 60 symboli narodowych. Ukryto je w różnych miejscach i trudno było je odnaleźć. Pomocna w tym była mapa gminy z zaznaczonymi miejscami. Na uczestników gry czekają nagrody, które niebawem zostaną wręczone. Na Targowisku Gminnym “Mój Rynek” biblioteka przygotowała wystawę plenerową “Jak powstawała Niepodległa”, udostępnioną przez instytucję “Niepodległa”.

Projekt na dużą skalę

Inwestycja dofinansowana została z operacji “Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne” w ramach działania “Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Projekt nosi nazwę “Kultura Hybrydowa 3.0 – stworzenie sali widowiskowej ze studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line w Brzoziu”. Celem tego projektu było stworzenie sali widowiskowej ze studiem multimedialnym do nagrań i transmisji on-line. Ma ono służyć do organizowania i animowania uczestnictwa społeczności wiejskiej w wydarzeniach artystycznych, kulturalnych i integracyjnych.

„EUROPEJSKI FUNDUSZ ROLNY NA RZECZ ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH: EUROPA INWESTUJĄCA W OBSZARY WIEJSKIE”. OPERACJA PN. „KULTURA HYBRYDOWA 3.0 – STWORZENIE SALI WIDOWISKOWEJ
Z INNOWACYJNYM STUDIEM MULTIMEDIALNYM DO NAGRAŃ  I TRANSMISJI ON-LINE W BRZOZIU”
,
MAJĄCA NA CELU POPRAWĘ JAKOŚCI ŻYCIA MIESZKAŃCÓW GMINY BRZOZIE POPRZEZ STWORZENIE INFRASTRUKTURY SŁUŻĄCEJ DO ORGANIZOWANIA I ANIMOWANIA UCZESTNICTWA SPOŁECZNOŚCI WIEJSKIEJ W WYDARZENIACH ARTYSTYCZNYCH, KULTURALNYCH I INTEGRACYJNYCH, WSPÓŁFINANSOWANA JEST ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH DZIAŁANIA „PODSTAWOWE USŁUGI I ODNOWA WSI NA OBSZARACH WIEJSKICH” OBJĘTEGO PROGRAMEM ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2014-2020.

UE
UE