Święto turystki – honory dla gminy Brzozie!

Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się w piątek, 3 października, w Centrum Kultury Browar B we Włocławku. Podczas uroczystości podsumowano dorobek i działalność osób i instytucji na rzecz rozwoju krajoznawstwa i gospodarki turystycznej w regionie. W gronie laureatów Fundacja GEOLIFE z Małego Leźna w gminie Brzozie!

Obchody Światowego Dnia Turystyki organizowane są przez Urząd Marszałkowski, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze oraz Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną.

W tym roku po raz siódmy zostaną uhonorowano laureatów marszałkowskiego konkursu “ODKRYWCA”. Jego celem jest nagrodzenie pracy osób, zespołów osób, instytucji, samorządów, stowarzyszeń, związków, podmiotów branży turystycznej oraz przedsiębiorców przyczyniających się do budowania wizerunku marki turystycznej województwa kujawsko-pomorskiego w kraju i zagranicą oraz rozwoju gospodarki turystycznej w regionie. W tym roku o tytuł ODKRYWCY ubiegało się 43 kandydatów z całego województwa. Po raz pierwszy laureaci czterech kategorii zostali wyłonienia za pomocą plebiscytu organizowanego przez “Gazetę Pomorską”. Wyróżnienia zostały przyznane przez zarząd województwa kujawsko-pomorskiego.

W kategorii PROMOCJA TURYSTYCZNA REGIONU nominowani byli: 1. Bydgoskie Centrum Informacji, 2. Sołectwo Starogród, gmina Chełmno, 3. Fundacja GEOLIFE, gmina Brzozie, powiat brodnicki. Zwycięzcą została Fundacja GEOLIFE z Małego Leźna. Gratulujemy!

Ta informacja wymaga komentarza ? otóż próbując nawiązać kontakt z kimś z Fundacji natknąłem się na spory tekst zamieszczony na www.gorzno.pl, z którego wynika, dość jednoznacznie, iż “…Fundacja GEOLIFE działa między innymi na rzecz rozwoju turystyki i krajoznawstwa. Członkowie grupy od 2012 roku na terenie Miasta i Gminy Górzno wdrażają nowatorską dziedzinę rozwoju turystyki jaką jest geocaching. Aktywnie uczestniczą w animacji środowiska lokalnego i aktywizacji społecznej w zakresie rozwoju nowoczesnej turystyki na terenie naszego województwa. Członkowie założyli około 1000 skrytek na terenie miasta i Gminy Górzno. Dzięki ich aktywności województwo kujawsko-pomorskie zyskało wysoką rangę w społeczności geocacherskiej. Ilość założonych keszy na terenie województwa sprawia, że jesteśmy na 1 miejscu w kraju pod względem ilości znalezień keszy co jednoznacznie przekłada się na ilość turystów odwiedzających nasz region?”

Na koniec moment najciekawszy: “W dniu 03.10.2014 Burmistrz Miasta i Gminy Górzno wraz z przedstawicielami fundacji odbierze wyróżnienie z rąk Marszałka Województwa Kujawsko – Pomorskiego podczas wojewódzkich obchodów Światowego Dnia Turystyki zorganizowanego we Włocławku.

Rozmawiałem z Jackiem Warmińskim z wydziału kultury i sportu UM w Górznie. Potwierdził fakt otrzymania tego wyróżnienia i osobiste zaangażowanie burmistrza Roberta Stańko w działalność Fundacji Geolife.

Skontaktowałem się zatem z Beatą Krzemińską, rzecznikiem prasowym Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, sugerując błąd w informacji przekazanej do prasy. Po kilku minutach otrzymałem odpowiedź: nie ma żadnego błędu, Fundacja GEOLIFE ma siedzibę w gminie Brzozie. Tak wynika z danych KRS, które są w naszej dokumentacji.

I ostatnia wypowiedź po rozmowie, z Markiem Michalakiem z Małego Leźna, członkiem Fundacji Geolife: – Nagrodę odbiera przedstawiciel naszej Fundacji, Darek Pudełko, główny motor geocachingu na naszym terenie, w naszym kraju. Jeśli chodzi o Górzno nie bardzo wiem co burmistrz Robert Stańko zamierza. Wiem tylko, że wkrótce będą wybory…

(wind)