Uczta kulturalna – muzyka Chopina

Zapewne będzie to wydarzenie kulturalne roku – chodź dopiero wiosna, to przecież koncert fortepianowy z dominującym w programie muzyką Fryderyka Chopina, na to zasługuje.

Pod patronatem marszałka województwa odbywa się cykl spotkań muzycznych, koncertów z udziałem m.in. Ivana Shemchuka. Gościliśmy go w Brzoziu, gdzie w Sali gimnastycznej miejscowego gimnazjum przygotowano bardzo interesującą scenografię, podziwianą i przez muzyka, pianistę z Ukrainy, i przez red. Urszulę Gruźlewską, animatorkę życia kulturalnego na Kujawach i Pomorzu, znakomicie opisującą muzyczne projekty, znawczynię muzyki, prawdziwy autorytet muzycznego dziennikarstwa.

Ivan Shemchuk to młody Ukrainiec, urodzony w Czerniowcach. Był uczniem Szkoły Talentów we Lwowie, aktualnie studiuje w bydgoskiej Akademii Muzycznej na II roku, pod kierunkiem prof. Jarosława Drzewieckiego. Uczestniczy w programie “Region Chopina”, wspólnie z red. Urszulą Gruźlewską.

Warto wiedzieć, że w okresie młodości Fryderyk Chopin przebywał wielokrotnie w Szafarni, na długich wakacjach. Tamże rodziły się przyszłe pomysły muzyczne, które były impulsem wielkiej twórczości wielkiego kompozytora.

Młody pianista z Ukrainy, przygotowujący się do tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego zaprezentował mazurki, scherzo, a także kompozycje wielkich kompozytorów rosyjskich – Igora Strawińskiego i  Aleksandra Skriabina. Występ Ivana Shemchuka przyjęto gorącą owacją na stojąco.

Tekst i fot. (wind)