V Festyn Wielkanocny w Jajkowie

Na szkolnej sali sportowej powstała scena, widownia a także kiermasz ozdób wielkanocnych. Zaproszeni goście, wśród nich sponsorzy, mogli podziwiać występy dzieci, zmagania konkursowe oraz mnóstwo dekoracji wykonanych przez dzieci. Festyn brawurowo prowadziła emerytowana polonistka Halina Borkowska, a rozpoczął się powitaniem zebranych przez dyrektor szkoły Alinę Grążawską – Czapulak.  Iwona Wiśniewska, prezes stowarzyszenia, podziękowała sponsorom i dobrodziejom za pomoc w zorganizowaniu festynu. Zaprosiła do korzystania ze specjałów, które przygotowała wioska tematyczna. Wiejski fast – food cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jajeczne hamburgery i zupa jajeczna to  prawdziwe jajkowskie hity. Oprócz pysznego jedzonka można było smacznie spędzić czas w kawiarence zorganizowanej przez radę rodziców w holu szkoły. Warto było też nabyć ozdoby wielkanocne wykonane samodzielnie przez uczniów szkoły w Jajkowie.

Występy dzieci otworzyło widowisko „Tradycje i zwyczaje wielkanocne”, które było wspólnym przedsięwzięciem stowarzyszenia i szkoły. Przybliżyło odbiorcom symbolikę Wielkiego Tygodnia i samej Wielkanocy. Obfitowało w mnóstwo wymownych rekwizytów i dekoracji. To piękna lekcja tradycji i kultury. Wychowawczynie klas IV – VII oraz prowadząca festyn dołożyły wszelkich starań, by uczniowie zrealizowali widowisko jak najlepiej. Sama prezes stowarzyszenia pomagała w przygotowywaniu strojów dla występujących.

Jedną z atrakcji była możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem wozu strażackiego. Było to możliwe dzięki drużynie OSP z Brzozia.

Na festynie można było spotkać zająca wielkanocnego, wziąć udział w konkursach sprawnościowych indywidualnych i rodzinnych z jajkiem w tle. Rozstrzygnięto również ogłoszony przez wioskę tematyczną „Początku Życia” konkurs na pisankę tradycyjną wykonaną metodą batikową lub drapankę. Nagrodzono w kategorii klas I-III za I miejsce Jakuba Zielińskiego oraz Łukasza Sarnowskiego, za II Bartosza Markowskiego oraz Jana Górzyńskiego, a za III Szymona Lewandowskiego. W kategorii klas IV – VII I miejsce zajęła Alicja Kamińska, II miejsce Agata Karpińska, a III Jakub Jarzembowski. W kategorii klas gimnazjalnych przyznano tylko I nagrodę. Otrzymała ją Martyna Gumińska.  

Rzucano też jajkami kurzymi na odległość. O dziwo, niektóre z nich nie pękły i były „wielokrotnego użytku”.

Festyn wielkanocny w Jajkowie obfitował w mnóstwo atrakcji, integrował środowisko, był dobrą zabawą dla całych rodzin i sprawdzianem organizacyjnym dla szkoły. Dziękujemy sponsorom, członkom stowarzyszenia, strażakom, nauczycielom, rodzicom i wszystkim, którzy wsparli inicjatywę zorganizowania takiej imprezy.