VIII Przegląd Pieśni Religijnej – niech się niesie

W kościele parafialnym p.w. Wszystkich Świętych w Brzoziu od  ośmiu lat odbywa się przegląd twórczości chóralnej zespołów amatorskich. Przyjeżdżają na tę prezentację zespoły z powiatu brodnickiego, ale też z sąsiednich – tradycyjnie z nowomiejskiego. W tym roku, po raz pierwszy gościł na przeglądzie duet pań ze Stegny Gdańskiej „Mierzeja”. W ich repertuarze była m.in. piękna ballada o przyjaźni.

Niezwykłym akcentem muzycznym był udział męskiej grupy hejnalistów myśliwskich z Lidzbarka Welskiego, którzy – gdy jest taka okazja – odkładają rogi myśliwskie i biorą do ręki instrumenty dęte, jakie znamy choćby z teamów jazzowych. W repertuarze teamu „Forest Brass” znalazła się piękna pieśń „Ave Maria”, tradycyjna pieśń kościelna skomponowana przez Władimira Wawiłowa, a rozpowszechniona jako Ave Maria Giulia Cacciniego.

Wszystkie zespoły zaprezentowały wysoką kulturę muzyczną, niezwykły talent wokalny i miłość do śpiewu. Wszystkie też zostały uhonorowane dyplomami i statuetkami. Oprócz wspomnianych już dyplomy odebrały chóry „Arioso” ze Świedziebni, „Rakowianki” z Rakowic (w pięknych, regionalnych strojach lubawskich), „Wszyscy razem” z Brzozia, „Karbowianie” z Karbowa, chór „Harmonia” z Nowego Miasta Lubawskiego działający od 1898 roku (jeden z najstarszych w Polsce), „Radoszczanie” z Radoszek, „Serenada” z Karbowa, „Anibabki” z Kurzętnika oraz „Pokrzydowianki” z Pokrzydowa.

W roli gospodarza imprezy wystąpili ks. kanonik Jan Wyszkowski, proboszcz parafii w Brzoziu, Bogusław Błaszkiewicz, Wójt gminy Brzozie oraz zespół „Wszyscy razem” z Brzozia.

(wind)