Wkrótce Bitwa Regionów – etap wojewódzki

bitwa

Już 12 sierpnia w Starym Brześciu nasze KGW Brzozie będzie startować w kolejnym etapie Bitwy Regionów. Panie ponownie przygotują swoje popisowe danie i zawalczą o atrakcyjne nagrody. Gdy wygrają, będą także reprezentowały województwo kujawsko-pomorskie w finale ogólnopolskim konkursu. Przed nami II etap VIII edycji konkursu dla województwa kujawsko-pomorskiego organizowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Panie z KGW Brzozie wygrały etap powiatowy konkursu potrawą Kaczka z wiejskiej zagrody nadziewana sianem. W etapie wojewódzkim ponownie kaczka będzie walczyć o miano najsmaczniejszej i najlepiej podanej potrawy. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 3528 kół z całej Polski. Rokrocznie liczba zgłoszeń wzrasta. Od zeszłego roku konkurs składa się z trzech etapów. Pierwszy z nich to współzawodnictwo powiatowe, kolejny to półfinały wojewódzkie, ostatni zaś to finał ogólnopolski, w którym o I miejsce walczy 16 KGW, po jednym z każdego województwa. Finał zaplanowany jest w październiku.

Konkurs jest skierowany przede wszystkim do Kół Gospodyń Wiejskich, ale również do stowarzyszeń, których statutowym celem jest promowanie regionalnych potraw oraz lokalnych tradycji kulinarnych. Polega on na przygotowaniu tradycyjnej potrawy regionalnej (z wyłączeniem deserów) charakterystycznej dla regionu działania koła gospodyń wiejskich lub stowarzyszenia. Dania powinny wywodzić się z tradycji danego regionu geograficznego i kultywować jego zwyczaje. W tegorocznym regulaminie „Bitwy Regionów” wprowadzono istotną zmianę. Znalazł się w nim wymóg, aby do przygotowania potrawy konkursowej wykorzystać choć jeden produkt regionalny, tradycyjny. Poza tym przewidziano zwrot kosztów za zakupy przeznaczone na przygotowanie potrawy.

II etap konkursu dla województwa kujawsko-pomorskiego odbędzie się 12 sierpnia na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Starym Brześciu.

Trzymamy kciuki!!!

Fot. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy

bitwaregionow2023
bitwaregionow2023