Z wizytą u rycerza Jajko

Co było pierwsze – jajko czy kura? Na pytanie, które od wieków dręczy filozofów, najlepiej poszukać odpowiedzi w Jajkowie – Wiosce Początku Życia, której motywem przewodnim są jajka. Wioska leży przy wiodącej na Mazury trasie Toruń-Olsztyn, 9 km za Brodnicą, łatwo więc tu trafić i skorzystać z oferowanej przez lokalne stowarzyszenie oferty.

Do założenia wioski tematycznej mieszkańców zainspirowała nazwa rodzinnej miejscowości – wywodząca się od rycerza Jajko, który według miejscowej legendy władał niegdyś tymi terenami. Skupiające mieszkańców Jajkowa „Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Po drodze”, pielęgnujące lokalne dziedzictwo historyczne i przyrodnicze, przygotowało liczne atrakcje dla turystów.

Jajkowo leży w pobliżu Brodnickiego Parku Krajobrazowego, gdzie żyje wiele chronionych gatunków ptaków: perkoz, bąk cyranka, płaskonos, gągoł i in. Tylko kilka kilometrów stąd znajduje się jezioro Bachotek, gdzie wiele z nich gniazduje. Odwiedzając Wioskę Początku Życia można poznać ciekawostki związane z jajami różnych ptaków i zwierząt, wziąć udział w edukacyjnych konkursach i zabawach.

Goście wioski odkrywają tajemnice jajek nie tylko od strony przyrodniczo-biologicznej, ale również kulinarnej i kulturowej – jajko, jako symbol powrotu do życia, pojawia się w mitach różnych kultur. Wioska oferuje także wspólne przygotowywanie potraw z jaj i degustacje lokalnych produktów. Można tu posmakować zupy jajecznej, klopsików z jajek i tzw. jajek w gniazdku oraz wyśmienitego ajerkoniaku domowej roboty.

W ofercie wioski znajdują się też warsztaty rękodzielnicze – tworzenie ozdób nie tylko wielkanocnych. Liderka grupy p. Iwona Wiśniewska zachęca do przyjazdu zwłaszcza dzieci i młodzież, które chętnie nauczy tworzenia przepięknych aniołów z masy solnej oraz dekoracyjnych jaj – ze styropianu, wydmuszek i innych materiałów. Warsztaty pozwalają własnoręcznie stworzyć prawdziwe dzieło sztuki np. stroik z brzozy.

W Jajkowie coś dla siebie znajdą również miłośnicy aktywnego zdrowego wypoczynku. W przygotowaniu są ścieżki do nordic walking oraz rowerowe.

Zajęcia w ramach oferty Wioski Początku Życia odbywają się w przytulnej siedzibie wioski. Jest to maleńki drewniany domek, pięknie urządzony, z kredensem babuni i licznymi jajkowymi akcentami dekoracyjnymi. Pobyt w gościnnych progach wioski na pewno na długo pozostanie miłym wspomnieniem.

Kontakt:

e-mail: iwonawisnia.pl@interia.pl

Więcej informacji na http://jajkowo.brzozie.pl